Менюто на децата трябва да бъде пълноценно, балансирано и да включва протеини, мазнини, въглехидрати и достатъчно витамини – това не е новина. Но не всеки знае, че с настъпването на есенно-зимния препоръките на педиатрите са малко по-различни. В него трябва да се включат храни, които укрепват устойчивостта на организма на атаката на вируси и инфекции - предимно тези, които са богати на протеини, аминокиселини, пробиотици и фибри.

Особености на „зимното“ меню

„Зимното“ меню има няколко особености и различия от това в топлия сезон.То трябва да е приблизително с 30% по-калорично от лятното, за да попълва енергийните загуби на тялото. На практика то трябва да включва ястия, приготвени от месо, птици, риба, млечни продукти и ядки.

- През зимата количеството на сладкишите и десертите трябва да се намали. В допълнение към наднорменото тегло, те могат да станат причина за алергични реакции.

- Дайте предпочитание на топли ястия и изключете студените закуски.

- Най-важните витамини през зимата, които поматат на противовирустия имунитет, са А, В2, В6, С, D, РР Е, фолиева киселина, селен, цинк, желязо, калций и магнезий.

- Важен защитник на здравето през зимата е витамин С, който помага за поддържане на имунитета, засилва регенеративните процеси в лигавиците на горните дихателни пътища и намалява възпаленията.
Децата, като правило, не харесват храни, които съдържат много аскорбинова киселина: лимони, билки, киселец … Затова им предложете алтернатива - чай ​​от шипки, плодове от касис, цитруси, ако не са алергични.

- Менюто на детето трябва да съдържа протеини и мазнини (месо, риба, масло, заквасена сметана, яйца, сирене), растителни масла (както и ядки и семена), въглехидрати (зърнени храни, особено елда, ориз, тестени изделия, хляб), фибри ( зеленчуци, плодове, бобови растения). 

10 храни – лидери в здравословното хранене

Картофено пюре с пържола, пиле с леща са добра алтернатива.
Ето и няколоко продукта, които ще ви помогнат да направите разнообразно меню.

Моркови

Кореноплодните зеленчуци съдържат повече хранителни вещества от плодовете или листата на други растения. А морковите са лидери. Те съдържат лесно смилаеми въглехидрати, пектин, етерични масла, аминокиселини и витамин А. Наричат ​​го витамин на растежа - основен елемент за детския организъм, особено полезен за зрението и сърдечната дейност. И което е важно през зимата, каротинът повишава устойчивостта на детето към респираторни заболявания.

Препоръчва се морковите да се въведат в менюто още от 6-7-месечна възраст, но внимателно, за да не се провокира алергична реакция.
Ако детето не показва непоносимост, тогава салатите от сурови моркови ще бъдат от голяма помощ за имунитета през зимата.
За по-доброто усвояване на каротин (витамин А), трябва да добавите растителна мазнина (олио, зехтин) или заквасена сметана.

Сьомга и треска

Тези риби са богати на вит. D (холекалцеферол). Той участва в защитата на тялото от инфекции и вируси. Тялото винаги се нуждае от този витамин, но през зимата, по време на грипни и всякакви вирусни инфекции, е особено важно да се поддържа необходимото ниво.
Децата в предучилищна възраст са основни носители на инфекции в семейството.
Най-лесният начин да ги защитем, е като им осигурим с храната достатъчно витамин D. 
Най-богатите храни на този важен витамин са: сьомгата, рибата тон, скумрията.

Продължава на страницата на Новите родители