Пълномасленото мляко и млечната мазнина не оказват съществено влияние върху липидния метаболизъм
Дългосрочната консумация на пълномаслено мляко и млечни мазнини не води до значително увеличаване на телесното тегло или на липидите в кръвта на мишки, показва китайско изследване, цитирано от Синхуа.
Млякото е основен хранителен продукт за над 6 милиарда души по света, което го прави една от най-масово консумираните храни.
Настоящото изследване, публикувано в сп. iMeta., цитира по-ранно проучване, според което диетите с високо съдържание на наситени мазнини могат да повишат риска от сърдечносъдови заболявания.
По-нови открития обаче показват, че млечните мазнини може да не допринасят за този риск, като дългосрочните ефекти от консумацията им върху липидния метаболизъм остават неясни.
За да проучат по-подробно този въпрос, авторите на настоящото изследване са направили седемседмичен експеримент с мишки. Гризачите са били разделени на две групи, едната от които е получавала обичайната си храна, докато другата е била подложена на диета с високо съдържание на мазнини.
И двете групи са получавали дневни дози от 15 милилитра пълномаслено мляко или 0,5 милилитра млечна мазнина - количество, което при човек се равнява на консумацията на над 2 килограма мляко или 100 грама млечна мазнина дневно в продължение на пет години.
Резултатите показват, че нито пълномасленото мляко, нито млечната мазнина оказват значително влияние върху телесното тегло или липидното натоварване в кръвта на мишките, независимо от вида на диетата им.
Изследването установява също, че пълномасленото мляко и млечните мазнини подобряват разнообразието на чревната микробиота и увеличават наличието на ключови бактерии и метаболити, свързани с регулирането на липидите.
Резултатите от изследването допринасят за разбирането на дългосрочните ефекти от пълномасленото мляко и млечните мазнини върху състоянието на липидите в кръвта, отбелязват авторите му.