Как комарите могат да помогнат за прогнозиране на природни бедствия?
Комарите – едни от най-досадните насекоми – може да се окажат ключов съюзник в разработването на иновативни технологии за наблюдение и прогнозиране на природни бедствия. Според публикация в сп. Acta Biomaterialia, цитирана от EurekAlert, учените от университета „Пардю“ в САЩ са черпили вдъхновение от антените на тези кръвосмучещи насекоми, за да създадат високочувствителни вибрационни сензори.
Как комарите „чуват“ вибрациите?
Въпреки че комарите нямат традиционен слух, те използват антените си, за да улавят звуковите вибрации и да се ориентират в средата. Чрез анализ на структурата на тези антени – по-специално разположението на сензорните власинки – учените са установили, че насекомите могат избирателно да реагират на звуци дори в шумна среда.
ОЩЕ ОТ #комари
С помощта на микрокомпютърна томография и 3D моделиране изследователите са доказали, че антените на комарите могат да разпознават честоти с висока точност. Те използват този механизъм, за да намират партньори или дори да долавят звуците на жаби – техни естествени хищници.
Биоакустични сензори: Нов метод за прогнозиране на бедствия?
Учените вярват, че принципите, по които работят антените на комарите, могат да бъдат приложени при създаването на биоакустични сензори. Тези сензори биха могли да формират основата на усъвършенствани системи за ранно предупреждение при бедствия, като засичат дори най-слабите сигнали за опасност – например признаци за земетресения и цунами.
Екипът в момента експериментира с 3D-принтирани модели на комарни антени, изработени от различни материали, за да тества тяхната чувствителност към различни честоти. Ако изследванията потвърдят хипотезата, технологията може да доведе до революция в прогнозиращите системи за природни бедствия.