Камуфлаж на насекоми може да ни научи да правим невидими покривала
Микрочастиците, които насекомите листни скакалци (Eurymeloides bicincta), изхвърлят при своето потене, не само отблъскват водата от крилата им, но и променят дължината на вълната на светлината. Това може да ги направи подходящи за работата на учените, които от много години се опитват да създадат невидими наметала.
Ключът към откриването на подобна материя е техника, която да успее да абсорбира светлината по начин, който скрива видим обект. А именно такава техника използва листния скакалец, за да избегне хищниците, е открило ново изследване.
Учени от държавния университет в Пенсилвания са открили синтетични материал, който имитират микрочастиците на листния скакалец. Те използват нано-дупки, които успяват да абсорбират светлината от всякакви посоки по протежението на широк спектър от честоти. Материалът ни дава и по-добра идея защо микрочастиците на листния скакалец са толкова ефективни при скриването му от врагове. Според учените материалът има сериозен потенциал да скрие на практика всичко, моето бъде покрито с него.