Човешките действия предизвикват промяна в цвета на насекомите
Ново изследване показва, че местните каменарки в Нова Зеландия са променили цвета си в отговор на предизвиканите от човека промени в околната среда.
Изследването на Университета на Отаго, публикувано в Science, е може би най-ясният случай в света на еволюция на животни в отговор на промени, направени от човека.
Съавторът професор Джон Уотърс от катедрата по зоология казва, че каменарките са придобили различен цвят поради скорошното обезлесяване.
„В естествените гористи райони местните видове са развили „предупредителни“ цветове, които имитират тези на отровните горски видове, за да заблудят хищниците, че и те са отровни.
„Но премахването на горите след появата на хората е довело до премахването на отровните видове. В резултат на това в обезлесените райони имитиращият вид се е отказал от тази стратегия, тъй като няма какво да имитира, и вместо това еволюира в друг цвят.“
Учените отдавна се чудят дали хората предизвикват еволюционни промени в естествените популации.
Най-известният пример за еволюция, причинена от човека, е популацията брезовата педомерка в Обединеното кралство, която променя цвета си в отговор на индустриалното замърсяване през XIX век.
Но професор Уотърс казва, че дори този случай е бил смятан за противоречив.
Новото изследване показва как хората са променили начина, по който местните видове си взаимодействат.
Съавторът д-р Греъм Маккълок казва, че хората са нарушили екологичните взаимодействия между видовете, които са се развивали в продължение на милиони години, но някои от местните видове са достатъчно устойчиви, за да преодолеят това.
„Това проучване е важно, защото показва, че поне за някои от нашите местни видове съществува възможност да се адаптират към промените в околната среда, причинени от човека, дори когато промяната е бърза“, казва д-р МакКулок.
„То също така показва, че независими популации са претърпели сходни промени в отговор на обезлесяването - независимо една от друга в различни части от ареала на вида е имало подобни промени - което показва, че еволюцията може да бъде предвидим процес.“
Източник: EurekAlert