Мнозина смятат, че гласуването е граждански дълг (дори в страните, където то не е задължително). Хората полагат огромни усилия, за да упражнят демократичното си право да избират своите представители в политиката, но понякога обстоятелствата затрудняват тази задача. Представете си, че искате да гласувате, но се намирате в космоса. Какви са вариантите ви?

От 1971 г. насам космонавтите гласуват в Космоса почти изключително чрез пълномощно. Те обикновено не използват тайна бюлетина, а просто казват на наземния контрол как възнамеряват да гласуват. Френският астронавт Томас Песке също гласува от космоса през 2017 г., като упълномощи свой френски колега да гласува от негово име. При американските астронавти обаче нещата стоят другояче.

На първо място, подобно на всеки американец, който е далеч от дома си, астронавтите трябва да попълнят федерално заявление за специална бюлетина, известна като absentee ballot („бюлетина за отсъстващи" – бел.ред.). Това от своя страна им позволява да попълнят електронна бюлетина, докато се намират на борда на Международната космическа станция (МКС).

Бюлетините се криптират и се качват на компютъра на станцията, след което се предават на сателитната система за проследяване и предаване на данни на NASA, която изпраща данните на Земята до наземната антена в изпитателния център в Уайт Сендс.

След това данните от антената се предават към космическия център „Джонсън“ в Хюстън, Тексас. Оттам бюлетините се изпращат по електронен път на съответния окръжен служител за подаване. Сложен, но по-лесен (и по-евтин) начин, отколкото бюлетините да се изстрелват нагоре и след това да се връщат обратно на космически кораб.

През 1996 г. астронавтът Джон Блаха поставя началото на този процес на борда на руската космическа станция „Мир“. Той изявява желание да гласува на президентските избори и NASA изготвя план, по който нещата да се случат, но държавния секретар на Тексас отказва, тъй като по това време все още не е предвидено електронно гласуване. През 1997 г. е приет законопроект, който позволява подобно нещо. Същата година астронавтът Дейвид Улф става първият американец, гласувал на избори от космоса (в случая на местните в Хюстън).

От 2004 г. насам, с изключение на 2012 г., американските астронавти гласуват постоянно от МКС. По време на изборите през 2012 г. и двамата американски астронавти на борда - Сунита Уилямс и Кевин Форд, подават своите бюлетини преди полета си. Уилямс, която в момента се намира на МКС, вероятно не е имала възможност да направи това тази година; мисията ѝ беше удължена от една седмица на 8 месеца поради поредица от проблеми с космическия кораб „Старлайнър“ на „Боинг“.

Единственият астронавт, който е гласувал от космоса на повече от едни избори, е Катлийн Рубинс – съответно през 2016 г., и 2020 г.

Източник: IFLScience