Как да научим детето да не се разстройва за дреболии
„Моят 6-годишен син пак се е разстроил до сълзи по някаква причина. Случва се често - поради неуспехи в детската градина (учителят критикува направеното от него, получава забележка и т.н.). Опитвам се да го подкрепя, да му кажа да не се тревожи за дреболии. От друга страна се страхувам, че с подобни предложения рискувам да отгледам син, на когото за нищо не му пука. Кажете как е правилно да се държа с детето в такива ситуации?"
Отговор дава психологът Кира Макарова.
Веднага щом детето започне да се запознава с живота и веднага щом „обществото започне да оказва натиск върху индивида“, според уместния израз на Фройд, има твърде много причини за цяла палитра от преживявания.
Реакцията на детето към определени събития може да се дължи на различни причини:
Първо: заради темперамента си (той не може да се промени, човек се ражда с него и умира).
Второ: заради реакцията на родителите към събития, свръхзакрила, тревожност, които детето добре усеща и съответно реагира.
Трето: заради желанието на детето да предизвика интерес към събитията, които са довели до притесненията.
Важно е също така да разберете някои детайли.
Ако детето се притеснява от слабите си оценки, това винаги се дължи на реакцията на родителите. Ученето, особено в началното училище, е много важен етап. То осигурява развитие и успех. Това е една страна. От друга, оценката винаги е субективна и зависи от мнението на учителя (а често и от отношението към личността на детето).
В тази ситуация е важно да запазите баланса – детето да учи успешно, но без да натоварвате психиката му със страхове от провал и лоши оценки.
Организацията също е важно качество и много зависи от родителите. Детето трябва да свикне с реда.
Също така е важно да му се обясни, че
то отговаря за своето обучение
Не прекалявайте с дългите разговори и наставления - децата не харесват това. Ясно, бързо и всъщност – това е основният девиз да му делегирате отговорности.
Не бива да забравяме правилото на златната среда – важно е хлапето да си свърши работата, но животът е живот и някои неща трябва да се приемат като свършен факт.
Помогнете на хлапето да намери занимания, които му харесват. Нека има грешки, но в тази ситуация има едно желязно правило: „Не е важно, че си сгрешил, а че правиш това, което обичаш!“
Такъм подход незабавно премахва всички ненужни притеснения.
И така, какво трябва да направят родителите, ако детето се тревожи за дреболии:
1. Вземете предвид темперамента на детето – невъзможно е да направите флегматик от холерик или обратното.
2. Определете конкретната задача за момента, а не в живота и обяснете това на себе си и на детето.
3. Винаги го подкрепяйте, обичайте и му кажете ясно, че провалът е нещо нормално.
4. Не забравяйте да научите детето да е организирано и отговорно (ще му е по-лесно в живота).
5. Помогнете му да намери свои любим предмет в училище, занимание, хоби ...Да почувства интерес и да се съсредоточи не върху неуспехите, а върху факта, че има занимание, което обича.
6. Обичайте детето си. Обичайте безусловно, но в същото време винаги помнете: децата не ни слушат, те ни гледат.
Затова се образовайте ежедневно.