„Кюриосити“ засне странна сияеща светлина на Марс
Нова снимка, направена от марсохода „Кюриосити“ на NASA, улови мистериозно сияние на Червената планета.
На изображението виждаме странна светлина, рееща се малко над повърхността на Марс. Фотографията е направена на 16 юни тази година или на 2438-ия сол от пристигането на „Кюриосити“. Марсианските дни са известни като сол. Един е равен на 24 часа, 39 минути и 35 секунди. Това означава, че една орбита около Слънцето е 668 сола (или 687 дни).
Какво всъщност виждаме на снимката?
„Кюриосити“ странства по повърхността на Марс от 2012 г. насам. Марсоходът е направил огромно количество снимки (включително няколко селфита). Той е снабден със 17 камери, които и преди са запечатвали мистериозни светлини.
Може би обяснението е просто – блестяща скала е отразила марсианската слънчева светлина. Може би става дума за космически лъчи. И двете ситуации са доста често срещани и учените са ги забелязвали и преди.
"Кюриосити" прави снимки с помощта на две навигационни камери (Navcam), които изпълняват ролята на "ляво" и "дясно" око. Ако става дума за светлина, отразена от лъскава скала, то и двете камери щяха да я заснемат. Но и това не винаги е така. В конкретния случай фотографията е направена от дясната навигационна камера, докато лявата е била твърде заета да прави селфи.
Ако си мислите, че става дума за космически апарат, който е знаел как да изгбегне поне една от камерите, то той най-вероятно е бил особено бърз, тъй като данните показват, че снимките са направени в рамките на изключително кратък период от време.
Според NASA обаче най-вероятно става дума за космически лъчи. "Виждаме ярки петна почти всяка седмица на хилядите снимки, които получаваме", казва Джъстин Маки, който е създал и управлява навигационните камери. "Те най-вероятно са вследствие от космически лъчи или слънчева светлина, отскочили от повърхността на някоя скала." Крайният резултат е този отблясък, който може да видите и самите вие.
Източник: IFLScience
NASA/JPL-Caltech
NASA/JPL-Caltech