Правилото на 2-те минути, или как да победим инерцията
Така наречената прокрастинация е психологическо състояние, в което сме склонни постоянно да отлагаме задачите за после. Да погледнем истината в очите – всеки от нас поне веднъж е оставял някаква работа за утре. Оправдаваме се със заетост, умора или стрес.
В някои случаи прокрастинацията, или по простому – мързелът, не влияе особено много на живота ни. Ако стане хронична обаче, е време да се приготвите за финансови неприятности, влошаване на взаимоотношенията с колегите и близките и редица нервни сътресения.
Затова ви предлагаме да се запознаете с правилото за 2-те минути, с чиято помощ ще ви стане по-лесно да започвате – и завършвате – набелязаните цели.
Това правило се състои от две части и е успешно оръжие срещу инерцията и леността. Когато го усвоите, няма да можете да кажете „Не” на нито една цел.
Ако задачата отнема по-малко от две минути – свършете я!
Тази мисъл е известна от бестселъра на Дейвид Алън „Как да внесем ред в делата си. Изкуството на продуктивността без стрес”.
Замислете се колко много неща, които постоянно отлагаме, всъщност биха ни отнели най-много две минутки. Например е напълно възможно да измием няколко чинии след хранене и така да не допуснем мивката да се препълни. Или да позвъним на приятел, за да го поздравим за рождения му ден – сега, а не довечера. Утре няма да се срамуваме, че сме забравили рожденика.