Земята е на път да улови мини Луна, но има нещо странно в нея
Всички ние познаваме и обичаме нашата Луна. Тя съпровожда Земята през последните милиарди години, но далеч не единственият ни спътник.
От време на време в орбитата на планетата ни временно попадат и други, по-малки обекти. Те се задържат в нея за кратки периоди от време – от няколко месеца до няколко години – след което отново поемат по своя път.
Наричаме тези обекти мини Луни. Въпреки че броят на подобни астероиди е много по-голям, астрономите са потвърдили официално съществуването едва на два - 2006 RH120, който ни посети през 2006-а и 2007-а, и 2020 CD3, който се намираше в орбитата на земята от 2018-а до май 2020-а.
Сега астрономите засякоха нов обект, наречен 2020 SO. Неговата траектория е такава, че той най-вероятно ще бъде уловен временно от земната гравитация. Очаква се той да ни навести през идния месец октомври и да се задържи до май 20201-ва.
Както може да видите в симулацията по-долу, обектът ще навлезе и излезе през две от точките на Ларанж на Земята (гравитационно стабилни точки, създадени посредством гравитационното взаимодействие на Земята със Слънцето.
Asteroid 2020 SO may get captured by Earth from Oct 2020 - May 2021. Current nominal trajectory shows shows capture through L2, and escape through L1. Highly-chaotic path, so be prepared for lots of revisions as new observations come in. @renerpho @nrco0e https://t.co/h4JaG2rHEd pic.twitter.com/RfUaeLtEWq
— Tony Dunn (@tony873004) September 20, 2020
Само по себе си събитието ще е забележително, но съществува една уловка. Земеподобната орбита на 2020 SO, както и ниската му скорост, подсказват, че това всъщност не е астероид, а по-скоро с нещо, което е създадено от човек.
2020 SO е класифициран като астероид тип „Аполо“ – клас астероиди, чийто пътища пресичат орбитата на Земята. Те често прелитат близо до планетата, но по всичко личи, че 2020 SO не е като повечето обекти от този тип.
Според учените най-вероятно става дума за отломка от ракетата Atlas Centaur-D, която е била изстреляна още през 1966 г.
Досегашният анализ показва, че отломката съвпада точно с траекторията на ракетата. Очакванията на учените са, че обектът ще влезе в постоянна орбита около Земята на 1-ви декември т.г., когато е най-близката му точка с нея. Това ще стане на разстояние от около 49 000 км. и ще даде възможност на астрономите да разгледат обекта с повече подробности и да потвърдят дали наистина е отломка.
Обектът не представлява никаква опасност за Земята или хората. Той няма да повлияе по никакъв начин, но има по-скоро символично значение, че космическият отпадък постепенно ще се превръща във все по-голям проблем. Астрономите отдавна знаят това и работят по идеи за намаляването на отломките от ракети и сателити, но това е много трудна и скъпа задача.
Източник: Science Alert