Кармел Харингтън погребва двегодишния си син през 1991 г. - една сутрин момченцето ѝ просто не се събужда. Тя напуска работата си като адвокат и започва да търси обяснение за синдрома на внезапната детска смърт.

През първата година от живота на бебето вероятно всяка майка слуша как то спи и дали диша нормално. Наясно е със синдрома на внезапна детска смърт , който плаши както родителите, така и лекарите.

Около 10% от смъртните случаи при бебета се падат на този синдром. Най-често умират кърмачета под една година, по-рядко по-големи. 

Генетика, фактори на околната среда, проблеми с бременността,

недоносеност, положението на тялото по време на сън – това са част от версиите.

Ново проучване на австралийски учени може да бъде сериозна стъпка към разгадаване на проблема.

Изследователи от детската болница „Уестмид“ и Университета в Сидни проучват кръвни проби от бебета, родени между 2016 и 2022 г. Оказва се, че 26 бебета, починали от SIDS преди 2-годишна възраст, имат значително по-ниски нива на ензима бутирилхолинестераза (BChE) в кръвта си. Това е протеин, който играе важна роля в процеса на събуждане. Ако той не е в достатъчно количество, бебето просто не може да се събуди. И умира.

Авторите на изследването са сигурни, че освен други генетични аномалии, сега в кръвта на новороденото трябва да се изследват и нивата на BChE.

Ако ензимът е под нормата,

това показва голяма вероятност от внезапна смърт насън. И второто нещо, което трябва да се направи, е да се потърси начини нивото на този протеин да се повиши.

„Това проучване показа, че някои деца нямат тази „защитна“ реакция при събуждане Това се подозира от доста време, но не знаехме какво пречи на децата да се събуждат. Сега можем да спасяваме тези деца“, каза авторът на изследването Кармел Харингтън.

Тя започва проучванията, водена от собствена цел.