Нивата на имуноглобулин нарастват с възрастта както при мъжките, така и при женските мишки
Голям интердисциплинарен екип от изследователи е установил, че с напредването на възрастта се повишават нивата на определен вид имуноглобулин при мишките, което влошава стареенето на тъканите. В статията си, публикувана в списание Cell, групата описва как е анализирала тъкани от множество органи на мишки на различна възраст, като е търсила специално чувствителни към стареене места, и какво е научила от това.
Имуноглобулин G (IgG) е важно антитяло - то помага на организма да се бори с инфекциите. Сега изследователите подозират, че нивата на IgG могат да се променят с напредването на възрастта на човека (или мишката), и се интересуват какво влияние може да има това.
За да разберат това, те препарират няколко мишки на различна възраст и изследват тестисите, лимфните възли, тънките черва, черния и белия дроб, сърцето, гръбначния и главния мозък. По-конкретно, като средство за опознаване на процеса на стареене на органите, те са разгледали чувствителните към стареене места и са открили нарастващи нива на имуноглобулини, особено на IgG.
Сенесценцията се счита за нормална част от стареенето - когато клетките остаряват и се нуждаят от подмяна, те естествено спират да се делят. Предишни изследвания показват, че процесът включва и освобождаване на вещества, за които е известно, че предизвикват възпаление.
При изследването на органите на мишките изследователският екип установява, че с напредването на възрастта на гризачите и повишаването на нивата на IgG имуноглобулините започват да предизвикват предсененс в микроглиите и макрофагите, които са имунни клетки, отговорни за почистването на остатъците, оставени от мъртвите клетки.
Те откриват, че това води до по-засилено стареене на тъканите. Като цяло откритието предполага, че естествено нарастващите нива на IgG в тъканите на органите ускоряват процеса на стареене.
Заинтригувани от установеното, изследователите предприемат мерки за намаляване на нивата на IgG при други тестови мишки и при дисекцията им установяват по-слаби ефекти на стареене в сравнение с контролните мишки. Те предполагат, че ще трябва да се направят още тестове, за да се установи дали същото може да се каже и за хората. Ако това е така, терапиите, които деактивират клетките, произвеждащи IgG, биха могли да бъдат разработени като продукт срещу стареенето.
Източник: Medical Xpress