Откриха нови видове с помощта на усъвършенствана ДНК технология
Понякога растенията са толкова сходни едно с друго, че методите за определяне на видовете, разработени от Карл Линейпрез 18-и век, не са достатъчни. В дисертация на Университета в Гьотеборг е описано откритието на напълно нови видове маргаритки, анализирани с помощта на съвременната ДНК технология.
Понастоящем се смята, че на Земята има около 8,7 милиона различни видове, от които около 2,2 милиона се намират в океаните. Много от тях могат да бъдат идентифицирани по класическия начин - чрез физическите им характеристики, морфологията. От повече от десетилетие ботаниците и зоолозите използват и ДНК секвениране, за да определят по-точно видовете. Досега те са избирали едно място в ДНК, което е типично за вида, но понякога може да се допусне грешка.
„Понякога е трудно да се характеризират различни растителни видове от малка ДНК последователност. Но сега ДНК секвенирането направи няколко крачки напред и ние успяхме да идентифицираме напълно нови видове чрез анализ на по-голяма част от генома“, казва Зайнаб Шаик, автор на докторска дисертация в Университета в Гьотеборг.
Маргаритки в Южна Африка
Зайнаб Шаик се фокусира върху група от 66 установени вида маргаритки, растящи в Капската провинция на родната ѝ Южна Африка. Маргаритките са добре познати, като първият вид е описан през 1753 г., но в района има група маргаритки, които са били трудни за идентифициране от ботаниците. Растенията са „криптични“, изглеждат еднакви, със сходни листа и цветове, имат еднакъв растежен хабитус и сходно разпространение. Въпреки това те се различават значително генетично.
„Важно е да имаме по-добро разбиране за взаимоотношенията между растенията и биоразнообразието на Земята. Лесно е да си представим колко погрешно може да се окаже, ако открием, че дадено растение е подходящо за използване като основа в лекарство, а вместо него изберем друг, подобен вид, който може изобщо да няма същите свойства“, казва Зайнаб Шаик.
Сбъркани с други видове
ДНК анализите на тези криптични видове, направени от Зайнаб, са довели до откриването на четири нови вида.
„Когато ме попитат за [откритието], настъпва известно разочарование, щом разберат, че е не съм се натъкнал на нова маргаритка на отдалечено място, която никой не е виждал преди. На тези маргаритки са се възхищавали дълго време, просто ги бъркали с друг вид“.
Методът, който Зайнаб Шаик използва за идентифициране на видовете, се нарича интегративна таксономия. Той включва допълване на традиционните наблюдения на външния вид на растенията и навиците им за растеж с ДНК секвениране в лаборатория. Всичко това осигурява по-добро разбиране на границите между различните видове. Учените, използващи този метод, ще откриват нови видове с по-висока скорост от очакваната досега.
„Смяташе се, че в Капската провинция остава да бъде открит само 1 процент от биоразнообразието. Моите резултати показват, че то може да бъде много повече от това. И същото би трябвало с основание да се отнася и за други райони на земното кълбо“, казва Зайнаб Шаик.
Изследването е публикувано в South African Journal of Botany.
Източник: EurekAlert