Пръстените на Сатурн са на възрастта на самата планета
Ново изследване показва, че пръстените на Сатурн са вероятно на възрастта на самата планета, съобщава АП.
Вместо на 400 милиона години, както досега се предполагаше, ледените, блестящи пръстени са на около 4,5 милиарда години - също като Сатурн, съобщи екип, ръководен от японци.
Дълго време се смяташе, че пръстените на Сатурн са на възраст между 100 и 400 млн. години въз основа на повече от десетилетие наблюдения на космическия апарат „Касини“ на НАСА преди неговата гибел през 2017 г.
Снимките от „Касини“ не показаха никакви доказателства за потъмняване на пръстените от удари на микро метеороиди - космически скални частици, по-малки от песъчинка. Това накара учените да заключат, че пръстените са се образували дълго след планетата.
Чрез компютърно моделиране Рюки Хьодо от Токийския научен институт и неговият екип от астрофизици демонстрираха, че микро метеороидите се изпаряват, след като се ударят в пръстените, като след тях не остава почти никаква тъмна следа. Те установиха още, че получените от удара заредени частици се засмукват към Сатурн или в космоса, като поддържат пръстените „чисти“. Техните резултати са публикувани в списание Nature Geoscience.
Хьодо каза, че е твърде възможно пръстените на Сатурн да са някъде между двете крайни предполагаеми възрасти – на около 2,25 милиарда години.
Слънчевата система е била много хаотична през годините на формирането си, като големи обекти от планетарен тип са мигрирали и взаимодействали навсякъде - точно такъв ранен сценарий би бил благоприятен за образуването на пръстените на Сатурн.
„Като се има предвид еволюционната история на Слънчевата система, по-вероятно е пръстените да са се образували по-близо до най-ранните времена на съществуването на Сатурн“, обобщи японският учен.