Астрономи разкриват ново зашеметяващо изображение на необичайната галактика „Сомбреро”
NGC 4594 е необичайна галактика. Тя е открита през 1781 г. от Пиер Мешан и е забележителна заради симетричния пръстен от прах, който обгръща видимия ѝ ореол.
Снимки, направени през 2003 г., показват този прашен пръстен в детайли. Той наподобява периферията на голяма шапка. Ето защо не е учудващо, че NGC 4594 е по-известна като „Сомбреро“.
Сега космическият телескоп „Джеймс Уеб“ произведе едно невероятно ясно изображение на галактиката и то разкрива някои интересни изненади.
Въпреки че снимката на „Сомбреро“, направена от Хъбъл, е зашеметяваща, тя е ограничена от границите на оптичния спектър. Плътният пръстен от прах закрива всички звезди, които може да се формират в него, а блясъкът на активната черна дупка в сърцето на галактиката засенчва всички детайли в центъра на галактиката.
Прословутата галактика "Сомбреро". Тя е кръстена така заради ясно изразената прашна ивица и ореола от звезди и кълбовидни купове. Източник: NASA/ESA and The Hubble Heritage Team (STScI/AURA)
Въз основа на това, което знаем за галактиките и звездообразуването, учените предполагаха, че праховият пръстен може да крие звездни ясли, където се раждат нови звезди. А в централната област на галактиката вероятно се е намирала издутина от звезди, подобна на тази в други галактики.
Изображението на „Джехмс Уеб“ разкрива нещо съвсем различно.
Това конкретно изображение е заснето от инструмента за средни инфрачервени лъчи (MIRI) на Уеб, който може да надникне през голяма част от праха на галактиката. То показва струпвания на топъл молекулярен газ в периферията на галактиката, но изненадващо малко млади звезди.
Оказва се, че праховият пръстен не е значителен източник на звездообразуване. Изображението разкрива и централната област на галактиката. Вместо ореол от звезди около черната дупка има плосък диск.
Въпреки че централната черна дупка е активна, тя представлява галактично ядро с ниска светимост, което отново е изненадващо, като се има предвид, че произвежда струи плазма като по-активните галактични ядра.
Като цяло галактиката „Сомбреро“ е много по-необичайна, отколкото очаквахме, и макар че това са само първите подробни изображения от Уеб, те вече обещават да дадат много данни.
Бъдещите наблюдения вероятно ще се съсредоточат върху кълбовидните купове на галактиката. В „Сомбреро“ има около 2000 кълбовидни клъстера, което е необичайно много за галактика с нейния размер. Това може да помогне да се обясни защо NGC 4594 е толкова различна от другите.
Можете да намерите още изображения на галактиката „Сомбреро“ на уебсайта на космическия телескоп „Джеймс Уеб“.
Източник: Science Alert