Европейската космическа агенция публикува първата част от звездния си атлас
Европейската космическа агенция (ЕКА) публикува първата част от свой мащабен проект за изготвяне на космически атлас, съобщава ДПА.
Генералният директор на ЕКА Йозеф Ашбахер и директорът на научния отдел Карол Мъндел представиха раздела от бъдещата космическа карта по време на Международния конгрес по астронавтика (IAC) в Милано.
Първата част на атласа съдържа комбинация от стотици наблюдения, направени от европейския космически телескоп „Евклид“ в продължение на две седмици през март и април тази година. Тази мозайка представлява около 1% от участъка от небето, който телескопът се очаква да картографира в продължение на шест години.
Проектът има за цел да създаде най-голямата триизмерна карта на Вселената, правена досега, като наблюдава милиарди галактики на разстояние до 10 милиарда светлинни години в обхвата на повече от една трета от небето.
Представеният сега участък от южното небе заема площ, съответстваща на 500 пъти повърхността на пълната луна, обясниха от ЕКА.
Картата съдържа около 14 милиона галактики, както и десетки милиони звезди в нашата собствена галактика - Млечния път.
„Това фантастично изображение е първата част от картата, която ще разкрие повече от една трета от небето в рамките на шест години“, каза Валерия Петорино, учен по проекта „Евклид“.
Космическият телескоп „Евклид“ беше изстрелян през юли миналата година. Той е оборудван с две камери - една за видимата светлина и втора за близкия инфрачервен диапазон на вълните. Камерите ще заснемат движенията и формите на галактиките, което ще помогне за оценка на разстоянията между тях.
„Евклид“ ще изследва как се е разширявала Вселената и как се е формирала структурата й през космическата история, разкривайки повече за ролята на гравитацията и естеството на тъмната енергия и тъмната материя“, пише в уебсайта на ЕКА.