Най-новият космически телескоп на НАСА излетя в околоземна орбита във вторник, съобщиха АП и ДПА.

Неговата мисия е да картографира цялото небе по безпрецедентен начин, предоставяйки широк обзор на стотици милиони галактики и космическото сияние от зората на Вселената.

Каква е мисията на SPHEREx?

SPHEREx (Spectro-Photometer for the History of the Universe, Epoch of Reionization and Ices Explorer) е проектиран да изследва историята на Вселената, процеса на формиране на галактиките и разширението на космоса в първите му мигове. Телескопът ще събира данни за състава на ледените облаци в Млечния път, където възникват нови звездни системи, търсейки вода и други градивни елементи на живота.

Детайли за изстрелването

SPHEREx излетя от базата „Ванденберг“ в Калифорния с ракета-носител SpaceX Falcon 9, следвайки орбитална траектория над земните полюси. Заедно с него бяха изведени четири спътника с размерите на куфар, които ще изследват Слънцето.

Как работи SPHEREx?

С тегло от 500 кг (колкото един роял), телескопът ще картографира цялото небе за шест месеца с инфрачервените си детектори и широкоъгълно зрително поле. В рамките на две години са планирани четири пълни сканирания на небесната сфера от височина 650 км.

Въпреки че SPHEREx няма да предоставя детайлни изображения като телескопите „Хъбъл“ и „Джеймс Уеб“, той ще анализира общото космическо сияние, излъчвано от всички галактики, включително най-древните, формирани след Големия взрив.

Уникални технологии и научни цели

По думите на научния ръководител на мисията, Джейми Бок от Калифорнийския технологичен институт, телескопът ще позволи на учените да изучат космологичното сияние и да открият източници на светлина, които досега са били невидими.

SPHEREx ще използва инфрачервени детектори, способни да различават 102 невидими за човешкото око цветови спектъра, създавайки най-цветната и всеобхватна карта на Вселената досега. „Това е като да гледаш Вселената през очила с цветовете на дъгата“, коментира Бет Фабински от NASA.

За да работят инфрачервените сензори при -210°C, телескопът разполага с иновативна конструкция от три алуминиеви конуса, които го изолират от топлината на Земята и Слънцето. По форма той наподобява 3-метрова предпазна яка за куче, шегуват се учените.

Съпътстващи мисии

Наред със SPHEREx Falcon 9 изведе в орбита и четирите спътника на NASA, наречени PUNCH. Те ще изследват слънчевата корона и слънчевия вятър от собствена полярна орбита.

Изстрелването беше отложено с две седмици поради технически проблеми с ракетата и други фактори, но сега мисията е успешно в ход, обещавайки да разкрие нови тайни за произхода и еволюцията на Вселената.