Вижте тези спиращи дъха снимки, участващи в конкурса "Астрономически фотограф на годината" 2023
Само след няколко месеца Кралската обсерватория в Гринуич ще обяви победителите в конкурса "Астрономически фотограф на годината" (Astronomy Photographer of the Year). И сега, на фона на предстоящото събитие, тя сподели селекцията на краткия списък от над 4000 кандидатури на любители и професионални фотографи от 64 държави по света. Конкурсът се организира от Кралската обсерватория в Гринуич, съвместно с Liberty Specialty Markets и списание BBC Sky at Night, и се провежда за 15-та година.
Конкурсът има девет основни категории: "Хора и космос", "Небесни пейзажи", "Полярни сияния", "Нашето Слънце", "Луната", "Обекти в Слънчевата система", "Звезди и мъглявини", "Галактики", както и награда за хора на възраст 16 години или по-млади. Във всяка от тях ще има победител, подгласник и високо оценена награда.
Има и две специални награди: наградата "Сър Патрик Мур" за най-добър новак и наградата "Ани Маундер" за иновация в областта на изображенията. Последната се присъжда за най-добре обработените изображения от данни с отворен код от установени телескопи. Сред отличените творби ще бъде избран един победител - талантлив астрофотограф, който ще получи награда от 10 000 лири стерлинги.
Ето някои от нашите фаворити от краткия списък. Можете да разгледате всички останали ТУК.
Категория "Хора и космос"
Кутията на Пандора - Млечният път се вижда зад графити на Пандора, изрисувани от Wild Drawing (WD) - балийски художник на гръцкия остров Наксос.
Pandora’s Box © Снимка: Derek Horlock
Категория "Планети, комети и астероиди"
Невероятна снимка на кометата C/2021 A1 (Leonard) в небето над Израел.
C/2021 A1 (Leonard) in Sky of Israel © Снимка: Alex Savenok
Категория "Полярни сияния"
Арктически порти - Северното сияние, заснето над гигантския слънчев часовник Arctic Henge, вдъхновен от скандинавската митология.
Arctic Gates © Снимка: Daniel Viñé Garcia
Категория "Нашето Слънце"
На тази великолепна снимка Китайската космическа станция преминава на фона на активното Слънце. Изображението е получено при подбирането на деветте най-ясни снимки от заснетите видеокадри.
China Space Station Transits Active Sun © Снимка: Letian Wang
Категория "Нашата Луна"
Скалиста топка – едно композитно изображение, което включва снимка на Луната при пълнолуние и при 78 процента осветеност. Сглобяването на близки кадри в една голяма мозайка е сложно нещо, тъй като перспективата се променя леко по време на лунната орбита.
Ball of Rock © Снимка: Rich Addis
Категория "Звезди и мъглявини"
Величествената мъглявина Тарантула - улавянето на сложните детайли и ярките нюанси на мъглявината Тарантула е предизвикателна задача, която изисква прецизност и търпение. Конкретно за мъглявина са използвани теснолентови филтри, а за звездите – RGB филтри, ето защо те са в естествени цветове.
The Majestic Tarantula Nebula © Снимка: Steeve Body
Категория "Галактики"
На тази снимка виждаме NGC 3521 - флокулентна междинна спирална галактика, която е заобиколена от прах. Тя се отличава с многобройни области на звездообразуване, както и със сияещ център. Уловени са рядко наблюдавани водородни алфа струи.
NGC 3521: Marquise in the Sky © Снимка: Mark Hanson; Mike Selby
Категория "Небесни пейзажи"
На този кадър виждаме „звездните пътеки“ над запазените окопи от Първата световна война в канадския национален мемориален парк „Вими“, Северна Франция. Той е направен в рамките на 5 часа, като фотоапаратът е уловил въртенето на небето и съответно – е разкрил цветните звезди.
Celestial Equator Above First World War Trench Memorial © Снимка: Louis Leroux-Gere