Световното население застарява и все повече от нас се сблъскват с често плашещото влошаване на когнитивните способности. Всяка година в световен мащаб се регистрират над 10 милиона нови случая на деменция.

Но ново проучване показва, че до 13% от хората, диагностицирани с деменция в САЩ, може да имат погрешна диагноза и вместо това да се борят със състояние, което може да бъде лекувано.

„Доставчиците на здравни грижи [трябва да] бъдат информирани за това потенциално припокриване между деменцията и чернодробната енцефалопатия, която е лечима“, заявява хепатологът Ясмохан Баджадж от Virginia Commonwealth University.

Чернодробната енцефалопатия - когнитивно увреждане, причинено от чернодробна недостатъчност - засяга повече от 40 % от пациентите с напреднало чернодробно заболяване (цироза). Мозъчните увреждания, които тя причинява, трудно се разграничават от деменцията.

Нашият черен дроб регулира нивата на повечето химикали в организма ни - от филтрирането им от кръвта до подпомагането на храносмилането.

Освен че можем да го увредим с алкохол, черният дроб е застрашен и от вируса на хепатита, високия холестерол, затлъстяването и диабетът, стресът и стареенето. Но ако се открият достатъчно рано и се лекуват правилно, уврежданията му могат да бъдат обърнати.

Голяма част от тези проблеми могат да бъдат редуцирани чрез промени в диетата и поведението, а на хоризонта се появяват и още потенциални медикаментозни лечения.

Всъщност лечението на чернодробната енцефалопатия е решило проблема с когнитивните нарушения при поне двама пациенти, които са били диагностицирани с деменция.

„Той е друг човек!“, отбелязва съпругата на един от пациентите, след като загубата на паметта, паданията, треперенето и халюцинациите му са били преодолени.

Едно скорошно проучване при мишки показва, че дори въздействието на стареенето върху черния дроб може да бъде обратимо, ако се улови достатъчно рано.

„Доказахме, че стареенето изостря неалкохолната болест на черния дроб... и като намалим това въздействие, можем да обърнем увреждането“, обяснява хепатологът от университета Дюк Анна Мей. „Никога не сте твърде стари, за да се подобрите.“

Затова по-рано тази година Баджадж и колегите му преглеждат медицинските досиета на 177 422 американски ветерани, диагностицирани с деменция в периода 2009-2019 г.

Нито един от тях не е бил диагностициран с чернодробно заболяване, но екипът установява, че над 10 % от тях са имали високи показатели за фиброза 4 (FIB-4) - индекс за измерване на белезите на черния дроб, което означава, че е много вероятно да имат цироза.

Цирозата е резултат от трайно увреждане на черния дроб, при което здравата тъкан постепенно се заменя с белези. (Kuo Du et al., Nature Aging, 2024)

В новото си проучване биостатистикът от Virginia Commonwealth University Скот Силви, Баджадж и колегите му повтарят този преглед с 68 807 медицински досиета на пациенти от национална база данни, които не са ветерани, за да проверят дали предишните им резултати отразяват общото население на САЩ.

За тяхна изненада в тази популация са открити още повече пациенти с високи показатели на FIB-4 - почти 13%.

„Разпространението и факторите, определящи високия FIB-4, са поразителни, включително по-големият дял пациенти, които не са бели, в групата с висок FIB-4“, обясняват Силви и екипът.

„Въпреки че не сме проучвали конкретните фактори, които стоят зад тези различия, липсата на достъп до терапия или медицински грижи както при грижите за деменцията, така и при грижите за съпътстващите заболявания, може да допринесе за това.“

След като черният дроб започне да функционира неправилно, това натоварва други тъкани в тялото ни, включително бъбреците, панкреаса и сърцето, както и мозъка ни. Затова е логично да дадем приоритет на здравето на черния си дроб.

„Тази важна връзка между деменцията и здравето на черния дроб подчертава значението на скрининга на пациентите за потенциално лечими фактори, допринасящи за влошаване на когнитивните способности“, заключава Баджадж.

Изследването е публикувано в The American Journal of Medicine.

Източник: Science Alert