Свръхмасивната черна дупка в нашата галактика не е толкова разрушителна, колкото се предполагаше
Учени са открили най-близката досега двойна звезда около свръхмасивната черна дупка в центъра на нашата галактика Млечен път, което предполага, че тя не е толкова разрушителна, колкото се е смятало, предаде АФП, позовавайки се на публикация в сп. "Нейчър къмюникейшънс".
Двойните звездни системи - две звезди, които обикалят една около друга, са много често срещани във Вселената и съставляват 50 процента от звездите в нашата галактика.
В центъра на Млечния път обаче, където се намира свръхмасивната черна дупка Стрелец А* (Sagittarius A*, Sgr A*), те могат да се преброят "на пръстите на едната ръка" - досега там са открити само пет двойни звездни системи, обяснява Ема Бордие, астрофизик от Кьолнския университет и съавтор на изследването.
Този регион се смята за един от най-екстремните в нашата галактика заради огромното гравитационно въздействие на свръхмасивната черна дупка, което води до много ексцентрични и високоскоростни звездни орбити, както и до приливни сили, способни да разрушат и унищожат потенциални двойни системи.
Откриването на двойната звезда показва, че черните дупки с подобен размер не са толкова разрушителни, колкото се е предполагало, посочва водещият автор на изследването Флориан Пейскер от Кьолнския университет в прессъобщение от Европейската южна обсерватория (ESO).
Наречена D9, двойната система се намира в плътна група от звезди и други обекти, обикалящи около Стрелец A*, известна като куп S. В най-близките си преходи той е само на 0,12 светлинни години от черната дупка. За сравнение Проксима Кентавър - най-близката до Слънцето звезда, е 40 пъти по-далече, отколкото D9 е от Стрелец A*.
Откриването на двойната звезда е станало възможно благодарение на данните, получени за дълъг период от време с помощта на инструменти на Много големия телескоп (VLT) на Европейската южна обсерватория.
Според друг съавтор на изследването - Михал Заячек, системата D9 показва ясни признаци за наличието на газ и прах в близост до звездите. Това навежда учените на мисълта, че тя е много млада звездна система, която трябва да се е формирала в близост до свръхмасивната черна дупка.
Изследователският екип е изчислил, че D9 е само на 2,7 милиона години, а гравитационната сила на черната дупка вероятно ще я накара да се слее в една звезда само след един милион години.
Младостта на двойната звезда я прави още по-уникална, тъй като другите пет двойни системи, открити до момента, включват по-масивни или напреднали в своята еволюция звезди.
Досега учените смятаха, че екстремните условия в близост до черна дупка пречат на формирането на нови звезди. Наблюденията обаче показват, че този регион "парадоксално" е населен с такива.
"Откриването на млада двойна звезда още веднъж показва, че около свръхмасивна черна дупка всичко е възможно", пишат изследователите.
Откриването на D9 дава възможност и за предположения относно наличието на планети в галактическия център, тъй като те често се образуват около млади звезди.