Горещи идеи за една по-студена Земя
Червеникаво небе. Полумрак. Озоновия слой го няма. Учените са били принудени да използват единствената идея, останала им под ръка, за да овладеят глобалното затопляне и унищожителните слънчеви лъчи. Обвили са Земята в пашкул, който да поддържа температурите нормални, а нас – защитени от ултравиолетовите лъчи…
За съжаление това не е пълна измислица, вдъхновена от „Шотландски боец 2”, а вариация на една от многото нестандартни и потенциално опасни идеи, които геоинженерите предлагат да използваме в битка с въглеродния двуокис (CO2). Те се надяват, че променяйки изкуствено повърхността на планетата, нейната атмосфера или дори моретата и океаните, ще успеят да забавят ефектите от глобалното затопляне – наводнения, болести, бедност, глад - и ще ни спечелят още време, за да се преборим с проблема. Но на каква цена?
Неслучайно през април тази година научният съветник на Барак Обама - Джон Холдрън, заяви, че администрацията на американския президент ще прибегне до геоинженерството само ако сме „достатъчно отчаяни”, тъй като вероятността „лекарството” да се окаже по-лошо от „заболяването” е голяма. Защо? Вижте сами…
Ако приемем, че Слънцето е основният враг на геоинженерите, то най-често срещаните идеи в тази насока са насочени към възпирането на неговите лъчи, което от своя страна би трябвало значително да охлади Земята. Една подобна глобална идея например, подкрепяна от Нобеловия лауреат Пол Крутцен и известна повече като
атмосферно „засяване”,
цели извеждането на серни частици или други аерозоли директно в стратосферата с помощта на артилерийски снаряди или дори посредством най-обикновени метеорологични балони. Тяхната задача ще бъде да отразяват слънчевите лъчи обратно в космическото пространство. Според Кен Калдейра – един от водещите учени в изучаването на климата към института „Карнеги” – е достатъчно едва 2% от слънчевата светлина да бъде отклонена (основно в арктическия регион), за да се преодолее глобалното затопляне и натрупването на въглероден двуокис в атмосферата.
Интересното на тази идея е, че тя е вдъхновена от вулканите и ефекта, който техните изригвания оказват върху климата. Така например през 1991 г. Пинатубо предизвиква най-големия вулканичен катаклизъм за 20. в., изхвърляйки в тропо- и стратосферата хиляди тонове сяра и охлаждайки Северното полукълбо с 0,5–0,6 °C. В глобален мащаб е наблюдаван спад в температурите с 0,4 °C за цели две години. С други думи – планът на Крутцен без съмнение ще проработи.
Геополитическите усложнения, които геоинженерството поражда, са не по-малко важни или проблемни. При какви обстоятелства и кой ще реши да осъществи подобен глобален проект като атмосферното засяване например? Дали всяка държава ще определя това сама за себе си? Какво ще стане, ако една страна приложи геоинженерство, което има положителен ефект върху нейните жители, но същевременно - отрицателен за тези на съседните държави? Дали не трябва да се създаде международна организация, която да контролира геоинженерството? Ако да – как точно ще бъде установена и по какъв начин ще налага своите решения? Все още никой не е отговорил напълно на тези въпроси.
Снимка: Shutterstock