„Хъбъл“ създаде най-голямата панорамна снимка на Андромеда. И тя е 2,5 млрд. пиксела!
Андромеда е най-близката голяма галактика до Млечния път. И малко по малко разстоянието между двете се скъсява, тъй като след няколко милиарда години те ще се слеят. Андромеда е обект на изследване от векове, но никога не сме я виждали по този начин. Космическият телескоп „Хъбъл“ току-що завърши кампания от наблюдения, продължила повече от 10 години, създавайки най-дълбоките наблюдения на тази галактика в историята.
Галактиката е толкова голяма, че се налага 600 отделни зрителни полета да бъдат събрани в необикновена мозайка с 2,5 милиарда пиксела. „Хъбъл“ успява да различи около 200 милиона звезди – и всички са по-горещи от нашето Слънце. Да, този брой е наистина впечатляващ, но трябва да имате предвид, че това е малка част от общото звездно население на галактиката. Според оценките Андромеда има 1 трилион звезди. И все пак тази капка в морето ни казва много за галактиката.
„С „Хъбъл“ можем да навлезем в огромни подробности за това какво се случва в цялостен мащаб в целия диск на галактиката. Това не може да се направи с никоя друга голяма галактика“, казва в изявление главният изследовател Бен Уилямс от Вашингтонския университет.
Научната разработка разкрива, че Андромеда е много по-хаотична от очакваното. Подобно на това, което наскоро пенсионираната „Гея“ направи за Млечния път, „Хъбъл“ забелязва отличителните белези на минал сблъсък: наличие на голяма звездна популация, кохерентни потоци от звезди и др.
„Изглежда, че Андромеда е преминала през някакво събитие, което я е накарало да образува много звезди и след това просто да спре“, добавя Даниел Вайс от Калифорнийския университет в Бъркли. „Това вероятно се дължи на сблъсък с друга галактика в съседство“.
Възможно е компактният спътник на Андромеда, известен като Месие 32, да е виновникът и Андромеда да е откраднала газа на малката си съседка, като го е използвала за образуването на много нови звезди.
„Андромеда прилича на преходен тип галактика, която е между спирална с формиране на звезди и нещо като елиптична, в която преобладават остаряващите червени звезди“, казва Вайс. „Можем да кажем, че тя има голяма централна издутина от по-стари звезди и звездообразуващ диск, който не е толкова активен, колкото бихте могли да очаквате предвид масата на галактиката.“
„Този подробен преглед… ще ни помогне да сглобим историята на сливането и взаимодействието на галактиката в миналото“, добави Уилямс.
Цялата снимка можете да видите тук и си струва да я гледате на най-големия екран, който можете да намерите, за да оцените наистина нивото на детайлност. Поставили сме версията с висока резолюция (но не най-високата) вертикално за по-лесно преглеждане.
Андромеда - такава, каквато никога не сте я виждали досега. Източник: NASA, ESA, Benjamin F. Williams (UWashington), Zhuo Chen (UWashington), L. Clifton Johnson (Northwestern); image processing: Joseph DePasquale (STScI)
Статията, описваща част от наблюденията, ръководена от Жуо Чен, е публикувана в The Astrophysical Journal.
Източник: IFLScience