Как са се формирали гигантските галактики във Вселената? Астрономите са напът да разрешат тази загадка
Астрономите твърдят, че са близо до разгадаването на междугалактическа загадка за създаването на най-големите галактики във Вселената, която озадачава експертите от десетилетия.
Учените са открили местата на раждане на гигантски елиптични галактики, които според тях дават нови сведения за начина, по който са се образували.
Създаването на тези древни галактики, които изглеждат като изпъкнали футболни топки в сравнение с нашия плосък дискообразен Млечен път, остава загадка за астрофизиците.
Но сега учени от Университета в Саутхемптън, работещи с експерти от цял свят, твърдят, че новото им изследване може най-накрая да разгадае загадката.
Д-р Анаграция Пуглиси от Саутхемптън, която е съавтор на изследването, казва, че по всяка вероятност големи потоци от студен газ и сблъсъци между галактики в ранната Вселена са създали тези гигантски системи.
Тя добавя: „Сблъскването на две дискови галактики е довело до потъване на газ - горивото, от което се образуват звездите - към центъра им, което е породило трилиони нови звезди.
„Тези космически сблъсъци са се случили преди около 8-12 милиарда години, когато Вселената е била в много по-активна фаза от своето развитие.
„Нашите открития ни доближават към разрешаването на дългогодишна загадка в астрономията, която ще преосмисли разбирането ни за това как са се създавали галактиките в ранната Вселена.“
Изследването, публикувано в Nature, е резултат от сътрудничеството между Саутхемптън, Обсерваторията на Пурпурната планина в Китай и Китайската академия на науките и др.
Експертите анализират повече от 100 звездообразуващи галактики в далечната вселена с помощта на най-големия радиотелескоп в света, известен като ALMA, разположен в чилийската пустиня Атакама.
Учените правят откритието с помощта на нова техника, която разглежда разпределението на светлината, излъчвана от далечни и силно светещи галактики, казва ръководителят на изследването д-р Цин-Хуа Тан от обсерваторията „Пърпъл Маунтин“.
Тя добавя: „Това е първото истинско доказателство, че сфероидите се формират директно чрез интензивни епизоди на звездообразуване, разположени в ядрата на далечни галактики.
„Астрофизиците се опитват да разберат този процес от десетилетия.
„Тези галактики се формират бързо - газът се всмуква навътре, за да подхранва черните дупки, и предизвиква избухване на звезди, които се създават десет до 100 пъти по-бързо от нашия Млечен път.“
Изследователите използват архивните проекти с отворен код A3COSMOS и A3GOODSS, които им позволяват да съберат висококачествени наблюдения на много далечни галактики.
Учените казват, че ще комбинират своите открития с данни, получени от „Джеймс Уеб“ и „Евклид“, както и от Китайската космическа станция, за да картографират звездните компоненти на галактиките.
Д-р Пуглиси от Саутхемптън добавя: „Това ще ни даде по-пълна картина на ранното формиране на галактиките и ще разшири разбирането ни за това как се е развивала Вселената от зората на времето.“
Изследването е публикувано в Nature
Източник: EurekAlert